Historyczne walory Wisełki

Wieś Wisełka na kartach historii zapisana jest od wieków. Po II wojnie światowej (informacje na wikipedia.org) na półwyspie, na Jeziorze Czajcze położonym niedaleko od wspomnianej wsi, zaczęto prowadzić badania archeologiczne. Odkryto tam coś, co do teraz przyciąga do tego miejsca wielu turystów.

W pierwszych wiekach średniowiecza istniało tam grodzisko, które nazwano “Schlosswall”. Gdy najeżdżano na okoliczne wsie ich mieszkańcy mogli schronić się w grodzisku. Do dziś przetrwały tylko jego pozostałości. Ciekawe jest to, że pobliska wieś Warnowo zyskała swą nazwę od wrony, gdyż mieszkańcy tamtych terenów nazywali wrony “warna”.

W pobliżu półwyspu znajduje się polodowcowy głaz, który okoliczni mieszkańcy nazywają “Wydrzym Głazem” z tego względu, że latem wygrzewają się na nim mieszkające w okolicy wydry. Jest to olbrzymi kamień, którego obwód wynosi ponad 8 metrów i waży około 26 ton. W czasach okupacji wieś nosiła nazwę Neuendorf, później Nowa Wieś. Nazwę, miejscowość zyskała kiedy zaczęła przekształcać się w ośrodek letniskowy i miejscowość turystyczną. Wielką sensacją było wyrzucenie na brzeg między Międzyzdrojami a Wisełką przez morze metalowych części, które – jak się potem okazało – były fragmentami rosyjskiego samolotu używanego podczas II wojny światowej.

Lokalne noclegi są bardzo chwalone przez turystów (opinie na meteor-turystyka.pl), którzy przyjeżdżają w to miejsce z całej Polski. Wiele rodzin wynajmuje pokoje w swoich domach, przez co traktują swoich gości jak bliskich przyjaciół lub krewnych.

– Warto wziąć pod lupę pokoje gościnne na ulicy Golfowej 4. Na terenie obiektu znajduje się zadaszony grill, parking, mamy również dostęp do darmowego Wi-Fi oraz kuchni, więc przygotowywanie własnych posiłków nie będzie żadnym problemem.

– Na szkolne wycieczki, kolonie czy inne wyjazdy grup zorganizowanych idealnym rozwiązaniem będzie “Szkolne Schronisko Młodzieżowe Siedemdziesiątka”. Nocleg w tym miejscu jest tani, obiekt posiada również boisko oraz plac zabaw dla dzieci.

Wisełka jest małą wsią i może nie zaznaczyła w historii znacznego piętna, ale ciekawe historie na temat miejscowości, które można usłyszeć od mieszkańców na pewno przyciągają wielu turystów. Dobrą atmosferę do opowiadania legend na pewno podgrzeje grill lub ognisko z kiełbaskami, które zorganizować można na terenie obiektów oferujących pokoje gościnne.
Oczywiście jeśli podróżujecie autem nic nie stoi na przeszkodzie, by odwiedzić inne piękne miejsca w okolicy. Jeśli pragniecie odwiedzić miejscowość, która zapewni inne atrakcje niż ta zlokalizowana nad morzem, możemy podsunąć Wam pomysł udania się do Drawska Pomorskiego. Można tam popływać kajakiem i zobaczyć znajdujący się w miejscowości poligon wojskowy (informacje na motonostalgia.pl).

4 thoughts on “Historyczne walory Wisełki

  1. Ciekawe informacje, pochodzę z niedaleka i nie wiedziałam, że istniało tam grodzisko.

  2. Lubię wasze wpisy szczególnie o tym “czego spróbować “:) można się dowiedzieć o noclegach, jedzeniu i atrakcjach 🙂 wszystko w jednym

Dodaj komentarz